Malatya’da Evrensel gazetesine destek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, bugün Emeksiz Yüzüncü Yıl Kavşağı’nda toplanarak, BİK’in
çşazetesinin resmi ilan ve reklam hakkını iptal etmesine ait hareket yaptı.

Platform ismine basın açıklamasını yapan Çağdaş Gazeteciler Derneği Malatya Şube Lideri İbrahim Göçmen, “Basın İlan Kurumu, Üniversal gazetesinin resmi ilan ve reklam yayımlama hakkını tümüyle iptal etti. Eylül 2019’da alınan resmi ilan ve reklam durdurma kararı sebebiyle Evrensel’e 3 yıldır hukuksuz formda ilan verilmiyordu. Alınan son kararla, askıda tutulan bu hak tümüyle iptal edilmiş oldu.

BİK Genel Müdürlüğü tarafından Evrensel’e iletilen tebligatta, Üniversal okurlarının bayilerden birden fazla gazete satın alması, kurum abonelikleri ve kayıt defterlerinin sistemli tutulmadığı savı iptal kararına münasebet gösterildi” dedi.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ORTADAN KALDIRILMIŞTIR”

“Siyasi iktidar sistematik formda BİK eliyle basını cezalandırma yoluna gitmeye devam ediyor” diyen Göçmen, şunları söyledi:

  • BİK’in siyasi iktidarın isteği doğrultusunda aldığı basın ve kanıyı tabir özgürlüğünü ihlal eden çok sayıda kararı var. Son olarak da Üniversal gazetesinin resmi ilan ve reklam yayınlama hakkının sona ermesine ait aldığı karar, başta Anayasa’ya, Basın Kanunu’na, 195 sayılı Kanuna ve buna bağlı çıkartılan normlar hiyerarşisine terstir. Basın İlan Kurumu’nun ana misyonu resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasında aracı olmaktır. BİK, resmi ilanlar yoluyla basın üzerinde sağladığı denetimden vazgeçmelidir. İktidarlar resmi ilan rejimini BİK aracılığıyla bir silah olarak kullanmaya derhal son vermelidir. Resmi ilanları almak için medyanın objektiflikten uzak yayın yapmayı baştan kabullenmesi ve iktidara yakın olma gayretlerinin, sonuçta güdümlü, besleme, naylon, yandaş basın kavramlarını ortaya çıkardığı unutulmamalıdır.
  • Evrensel gazetesi ve başka iktidara yakın olmayan basın kuruluşları hakkında alınan kararlarla basın özgürlüğü ortadan kaldırılmıştır. Anayasa Mahkemesi, Basın İlan Kurumu’na verilen yetkinin, artık kimi basın mensupları açısından caydırıcı tesir yaratabilecek bir cezalandırma aracına dönüştüğü ve bu durumun sistematik bir probleme neden olduğu tespitini yapmıştır. Bu kararın akabinde Üniversal gazetesinin resmi ilan ve reklam hakkının kaldırılması açık bir hak ihlalidir. Basın İlan Kurumu’nun cezalandırma emeliyle davrandığı bir kere daha gözler önüne serilmiştir.

“HALKIMIZI DA EVRENSEL’E DAHA FAZLA SAHİP ÇIKARAK, ONA ABONE OLAMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

“Sendikal hakları için gayret eden As Plastik emekçileri, ellerindeki Evrensel’i kaldırarak ‘Evrensel’de yazıyor’ diye haykırıyorlardı. Evet, Kozmik, işte o çalışanlarındır. Üniversal, emeği ile geçinen üretici köylülerin sesidir. Üniversal, eşit yurttaşlık ve demokrasi çabası veren Kürt halkının, talepleri için gayret eden Alevilerin, gençlerin, bayanların sesidir, bu sesi kısamazsınız. Basın İlan Kurumu ve ardındaki siyasi iktidar, kirli ellerin bu ülkeyi örgütlü biçimde ittiği uçurumun propagandasını yapan gazeteleri halkın vergileri ile ihya ettiler. Bu ülkedeki bütün olumlu pahaları üreten personellerin o pırıl pırıl elleri Evrensel’in can suyudur. İlan kesme ile Kozmik gazetesinin susturulabileceğini sanıyorsanız, boşuna heveslenmeyin. Biz Malatya Emek ve Demokrasi Platformu olarak; Basın İlan Kurumu’nu Kozmik gazetesine yönelik hak ihlaline neden olan kararından vazgeçmeye çağırıyoruz. Halkımızı da Evrensel’e daha fazla sahip çıkarak, ona abone olamaya çağırıyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Malatya’da Evrensel gazetesine destek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Karabük Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin