Muhalefet, Sedat Peker’in ülke gündemine oturan rüşvet iddialarını yargıya taşıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasi partilerin gündemi, AKP’lilerin de isminin karıştığı rüşvet ağı tezleri oldu. CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, bugün savlarla ilgili savcılığa başvuracaklarını belirterek “Ankara Adliyesi’nde (Adalet Sarayı’nda değil) müracaatımızı yapacağız. Savcılar resen harekete geçemediği için” ifadesini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Selçuk Özdağ ise iktidarın değişmesi durumunda “temiz eller operasyonu” yapılacağını söyledi. Özdağ, “Sedat Peker’in söyledikleri şimdilik devede tüy. Temel o vakit Türkiye’de ak koyun kara koyun ortaya çıkacak” dedi.

Halkın Kurtuluş Partisi de Zehra Taşkesenlioğlu, Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Serkan Taranoğlu, Salih Orakcı, Mine Tozlu Sineren ile gazeteci Orhan Pala ve Burak Taşçı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu. HKP’nin açıklamasında, “Rüşvet çetesinin tüm üyeleri yargılanmalıdır” denildi.

İŞTE O DİLEKÇE

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç da argümanlar üzerine hata duyurusunda bulunacağını açıklayıp dilekçeyi paylaştı. Dilekçede, Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Zehra Taşkesenlioğlu, Serkan Taranoğlu ve Salik Orakcı’nın “şüpheli” olarak yer aldı. Dilekçede, “12 Milyon TL’nin üzerinde rüşvet istendiği iddiası” anımsatılarak bu şahıslar hakkında dava açılması istendi.

‘SAVCI NİÇİN ÇAĞIRMIYOR?’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklanan müzikçi Gülşen hakkında yaptığı açıklamada, AKP devrinde Avrupa Birliği Bakanlığı misyonunu üstlenen Hükümran Bağış’ın “Bakara-makara” kelamlarına göndermede bulundu. Kılıçdaroğlu, kabahat örgütü önderi Sedat Peker’in argümanlarına ait de kıymetlendirme yaptı. Kılıçdaroğlu, evvelki akşam katıldığı televizyon programında konuştu.

Rüşvet argümanları için Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

‘PEKER İTİRAF ETTİ’

“Yargı birinci kere 2018 sonrası bu kadar siyasallaştı. Talimat üstten geliyor. Hangi demokratik ülkede böylesine garip bir olay olabilir? Bir cürüm örgütü önderi itirafta bulunur, sonra devlet mafyayı, çeteyi çökertir. ‘Ayda 10 bin dolar alan siyasetçi var’ dedi İçişleri bakanı. Ayda 10 bin dolar alan siyasetçinin üzerine gittik. ‘Cumhuriyet savcısına bildireceğim’ dedi. Bildirmedi. Sanki İçişleri bakanı da o hatanın ortağı mı? Sedat Peker, açıklamalar yapıyor, itiraf ediyor. Hangi savcı harekete geçti? Biz pazartesi kabahat duyurusunda bulunacağız. Kişi, yer, vakit, saat, isim veriyor. Daha ne versin? Tamamı doğrudur. Zira taraf zati. ‘Biz bunu yaptık’ diyor. Savcı niye çağırmıyor?”

Şarkıcı Gülşen’in imam hatiplilere yönelik kelamı nedeniyle tutuklanması sorulan Kılıçdaroğlu, “Bakara-makara” tabirlerini kullandığı ses kayıtları ortaya çıkan eski Bakan Bağış’a gönderme yaparak karşılık verdi.

‘NE YAPTILAR?’

Kılıçdaroğlu, “İmam hatipleri istismar konusu yapmak istiyorlar. O çevrelere şu soruyu sormak isterim: ‘Bakara makara’ diyen bir insan için bu ülkenin savcısı, Adalet bakanı ne yaptı?” sözlerini kullandı. Gülşen’in özgür bırakılması tarafında yaptığı davet nedeniyle Adalet Bakanı Bozdağ’ın yaptığı, “Kimse hâkim ve savcılara buyruk ve talimat veremez” açıklamalarına da karşılık veren CHP önderi Kılıçdaroğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

‘TALİMATLA KARAR’

“Bu tutuklama talimatla yapılmıştır. Yargıçların, savcıların bir kısmı talimatla misyon yapar. Ben o savcılara Cumhuriyetin savcısı demem. Hâkim ve savcılarla ilgili kurs düzenlendi. Hâkim ve savcılara kitapçık dağıtıldı. O kitapçıkta ‘Şu hususlarda karar vermeden evvel yargıçlar bize danışsın’ diyordu. Bozdağ bu kitapçığı bilmiyor muydu? O bilmiyorsa unutmasın. Adaleti arayan kişi olarak ben biliyorum.”

‘AKP’Yİ GEÇTİK’

Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili önlerine “İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu mu? Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş mı?” sorusu gelirse ne yapacakları sorulan Kılıçdaroğlu, “İkisi de bedelli. İkisi de başarılı. Hiçbir itirazım yok, halkın teveccühü var. Artık adayı 6’lı masada, altı başkan belirleyecek. Önümüze bu türlü bir şey gelmez” dedi. Seçim anketlerinden çıkan sonuçları pahalandıran Kılıçdaroğlu, “AKP’yi geçtik. Az bir kesim üstündeyiz lakin artacağız” diye konuştu.

TARANOĞLU İSTİFA MI ETTİ?

Rüşvet savlarıyla gündeme gelen Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun “sağlık problemleri gerekçesiyle” istifa ettiği ileri sürüldü. Daha evvel Cumhuriyet için “100 yıllık pranga” diyen AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu’nun da partiden affını istediği argüman edildi. Eski Sermaye Piyasası Heyeti Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Serkan Taranoğlu ve TOBB üyesi Salih Orakcı’nın rüşvet aldığı tez edilmişti.

(Taranoğlu, bu fotoğrafı toplumsal medya hesabından paylaşıp sonra sildi.)

‘RÜŞVETİ CİMER’E DE İLETTİM’

Rüşvet ağı savlarının odağındaki Marka Yatırım Holding İdare Şurası Lideri Mine Tozlu Sineren açıklama yaptı. Sineren, katıldığı bir TV programında “Zehra Taşkesenlioğlu vasıtasıyla rüşvet teklifinde bulunulduğunu CİMER’e ilettim” dedi. SPK’yi mahkemeye verdiğini de söyleyen Sineren şunları anlattı: “Bunu her seferinde, her yere bildirdim. Hiçbirinden yanıt alamadım. Bugün Türkiye’de kaç borsa işvereni varsa bunu yaşıyor. Zehra Hanım’la görüşmek için Erzurum’un köyüne gittim. Ağladım, ‘Benim burada ne işim var’ dedim. Sonra Ankara’ya çağrıldım. Bu bir lobi ve herkes birbirini tanıyor. Benim elimdeki evraklar, Sedat Peker’in elindekilerden fazla.”

YENİ SAVLAR

Sedat Peker ise dün attığı bir dizi tweet ile argümanlarına devam etti. Peker, “Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun rüşvet karşılığı aldığı 100’e yakın mal varlığı var” dedi. Konut adresi de verip “paralar kasada” argümanında bulunan Peker, “Rüşvet tarifesinde en küçük sayı 500 bin dolar. Üst limit ise açık, yani sınırsız. Buna bir örnek vermek gerekirse Kütahya Şeker pay senetlerinde yasak yiyen Abdullah isimli şahıstan 1 milyon 250 bin” paylaşımını yaptı.

VURGUNU AYLAR EVVEL ANLATMIŞ

Organize cürüm örgütü önderi Sedat Peker’in Sermaye Piyasası Kurulu’yla (SPK) ilgili savları tartışılırken CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun 9 Aralık 2021’de Meclis’te yaptığı konuşmada heyetteki manipülasyona ait savları kürsüden lisana getirdiği ortaya çıktı.

SPK’nin 9 Aralık 2021’de TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen bütçesi üzerine kelam alan Hancıoğlu, Peker’den aylar evvel Meclis kürsüsünden “630 milyon dolarlık vurgunu” anlattı. İktidarın 2013’te kamu varlıklarını “özelleştirme” ismi altında sattığı periyotta, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan vilayetlerin elektrik dağıtım sisteminin 128.5 milyon dolara Çalık-Kiler iştirakine satıldığını söyleyen Hancıoğlu, “Bu ortaklar kasım ayında şirketteki ferdî haklarının yaklaşık beşte birini halka arz metoduyla sattılar. Biz, KAP’a yapılan bildirimden şunu öğrendik: Ortaklar bu satıştan 1 milyar 474 milyon lira kazandı yani sekiz yıl evvel bugünün parasıyla yüzde 100’ü için 1 milyar 200 milyon lira ödeyen ortaklar birebir payların yaklaşık beşte birini artık 1 milyar 474 milyon liraya sattılar. Şirketin bedeli 128 milyon dolardan 760 milyon dolara fırlamış, ortadaki fark 630 milyon dolar. Haydi diyelim altyapıyı yenilemek için her yıl 20-30 milyon dolar harcandı. Bu yatırım harcaması bile 630 milyon dolarlık bedel artışını izah edemez” tabirlerini kullandı.

‘SPK ÇANAK TUTUYOR’

Hancıoğlu, “Abonesi hazır elektrik dağıtım sistemi yok kıymetine satılıyor, sistemi alan ortaklar ikinci vurgunu da pay satışı üzerinden yapıyor. Müsaade ve onay mercisi olan SPK de işte bu vurguna çanak tutuyor” dedi.

TAŞKESENLİOĞLU: HATA DUYURUSU YAPACAĞIM

Eski Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, dün yaptığı açıklamada hakkındaki savları reddetti. “Kız kardeşim Zehra Taşkesenlioğlu SPK ile ilgili hiçbir iş için aramamıştır” diyen Taşkesenlioğlu, “Mine Tozlu Sineren’e cevabımdır” başlıklı açıklamasında şu tabirleri kullandı: “Mine Tozlu Sineren ismini misyona başladığım Nisan 2018 sonrası Erzurumlu olmamız hasebiyle öğrendim. Mine Tozlu Sineren ve öbür iftira atanlara karşı da hata duyurularında bulunacağım.” Ayrıyeten, toplumsal medyada Zehra Taşkesenlioğlu’nun “rüşveti doğrular” nitelikteki görüntüleri paylaşıldı.

‘MEVZUATA AYKIRI’

SPK de tezleri reddeden bir açıklama yaptı. Açıklamada, Marka Yatırım Holding AŞ tarafından 5 Nisan 2021’de şuraya yapılan ve reddedilen sermaye artırımı başvurusu için “Mevzuata terslikler nedeniyle şirket talebinin olumsuz karşılanmasına karar verilmiştir” denildi. Konsey, Mine Tozlu Sineren ve “ilgili olduğu şahıslar” hakkında cürüm duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muhalefet, Sedat Peker’in ülke gündemine oturan rüşvet iddialarını yargıya taşıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Karabük Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin